BH Teknoloji

Akıllı Telefonlarda Diyafram Açıklığı Nedir ?

Akıllı Telefonlarda Diyafram Açıklığı Nedir ?

Diyafram Açıklığını Pek çok telefonun özelliklerini araştırırken yada kamera alacaksanız bakacağınız bir özelliktir.Peki Nedir Bu Diyafram Açıklığı? Akıllı Telefonlarda ne işe yarar?

Diyafram Açıklığını kolayca anlatmak gerekirse örneğin bir kişinin fotoğrafını çekiyorsunuz Diyafram açıklığı tam bu noktada o kişinin üzerine yansıyan ışınların sizin kamera lensinize hangi yoğunlukta düştüğüdür.F harfiyle sembolize edilen diyafram açıklığında, F harfinin yanındaki (örneğin; f/1.5) sayı büyüdükçe yüzeye uygulanan ışınlar azalıyor.

TELEFONDA NE İŞE YARAR? 

Diyafram açıklığı Telefonlarda görüntüdeki alan derinliğini, arkadaki flu görüntüyü kısacası nesne odaklı çekimlerde oldukça önemlidir.

Diyafram açıklığı için örneğin f/1.8 ve f/20 için aşağıdaki örneği verebiliriz aradaki farkı siz değerlendirin ve ne demek istediğimizi kolayca anlayın.

Kendi cihazım olarakda kullandığım İphone 7 plus çift kamera ve portre özelliğini getirmişti.Arka kamerada f/1.8 ve f/2.8 diyafram açıklığına sahip lensler mevcut f/1.8 kamera portre modlarında fazlasıyla işe yarar durumda.

Dilerseniz birde fotoğraflara göz atalım

Diyafram açıklığının düşük olmasının  avantajları yanında dezavantajlarıda mevcut.Dezavantajlarını ve avantajlarını paylaştığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BHTEKNOLOJİ.COM

SON HABERLER

İOS 11.2 Güncelleme Detayları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ