BH Teknoloji

Yerli Savaş Uçağının Tasarımında 10Bin Mühendis Çalışacak

Yerli Savaş Uçağının Tasarımında 10Bin Mühendis Çalışacak

Bugün yaptığımız haberimizde savunma sanayindeki büyük gelişmelerden biri olan ATAK helikopteri hakkında bir haber yapmıştık.Savunma sanayindeki gelişmeler elbette bukadarla kalmıyor,yerli savaş uçağının yapımı hakkındada yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya yaptığı açıklamada savunma sanayiindeki bu artışın yerli istihdamıda desteklediğini belirtti.Türkiye’nin hava ve uzay sektöründeki yerinin uluslararası ölçüde önemli olduğunu söyleyen Kaya,Ülkemize fayda sağlayacak mezunlar yetiştirmeyi hedef edindiklerini,Dünya standartlarında eğitim verdiklerini söyledi.

Laboratuvar ortamlarınıda sunduklarını Belirten Kaya,5bin/km saate kadar hızı simule edebilen 6 rüzgar tüneli laboratuvarları bulunduğunu söyledi.Kaya ülkemizin yerli uçağında 10bin Mühendisin çalışacağını,Bu mühendislerin çoğununda İTÜ’den yetişeceğini belirtti.

Ülkemizdeki bu tip savunma sanayiindeki gelişmelerin,Dünyadada yankı uyandırdığı kesin.Öyleki bu tip makaleleri hazırlarken aklımıza MPT-76 (yerli piyade tüfeğimiz)yı hayranlıkla anlatan adam aklımıza geliyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ